Wpływ klimatyzacji na zdrowie – czy jest się czego obawiać?

klimatyzator-domowy

Rosnące z roku na rok temperatury i fale upałów sprawiają, że klimatyzacja przestaje być postrzegana w Polsce w kategoriach ekstrawagancji, lecz staje się koniecznością. Wciąż jednak wiele firm, placówek i osób prywatnych wzbrania się przed jej montażem w obawie przed negatywnym wpływem na zdrowie. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jakie pozytywne skutki zdrowotne ma klimatyzacja? Z czego wynikają negatywne doświadczenia jej użytkowników?

Klimatyzacja – pozytywne skutki zdrowotne

Decyzja o montażu klimatyzatorów musi być poprzedzona wnikliwą analizą nie tylko dostępnych na rynku urządzeń, ale również zalet i wad systemu. Klimatyzacji często zarzuca się negatywny wpływ na zdrowie jej użytkowników. Tymczasem okazuje się, że ma ona szereg pozytywnych skutków zdrowotnych. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Jakie korzyści dla zdrowia niesie?

  1. Eliminuje niedogodności wiążące się z przebywaniem w zbyt suchym mikroklimacie. Klimatyzacja pozwala utrzymać optymalną wilgotność (40-60 proc.) we wnętrzach. Zapobiega w ten sposób wielu problemom, takim jak:
  • wysuszenie błon śluzowych i skóry,
  • pękanie i swędzenie skóry,
  • suchość w gardle,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem, zwłaszcza w przypadku osób borykających się z astmą lub alergiami,
  • wdychanie większej ilości zanieczyszczeń, co może prowadzić do spadku odporności,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe.
  1. Ogranicza rozwój bakterii, wirusów i grzybów. To zasługa nie tylko utrzymywania przez klimatyzację optymalnej wilgotności powietrza, co blokuje możliwość występowania warunków sprzyjających wzrostowi drobnoustrojów chorobotwórczych, ale również zastosowania specjalnych filtrów. Eliminują one kurz, zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i zarodniki grzybów z powietrza, poprawiając jego jakość. Pozytywnie wpływa to na układ immunologiczny człowieka i jego zdrowie.

Nie można również zapomnieć, że dzięki utrzymywaniu określonej temperatury i wilgotności powietrza klimatyzacja zapewnia optymalny komfort cieplny. To z kolei ma pozytywny wpływ na samopoczucie osób przebywających we wnętrzu. Sprzyja koncentracji, poprawia wydajność pracy i przynosi ulgę w upalne dni. Nic więc dziwnego, że klimatyzatory stają się standardem w biurach, budynkach użyteczności publicznej, restauracjach czy też centrach handlowych, a coraz częściej także i w mieszkaniach oraz domach.

Negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie – czy można go ograniczyć?

Samo przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach nie jest szkodliwe dla zdrowia. Niebezpieczne jest natomiast nagłe i częste przemieszczanie się pomiędzy przestrzeniami, w których panuje znacząca – czyli większa niż 5-7 st. Celsjusza – różnica temperatur. To właśnie ona może doprowadzić do negatywnych konsekwencji – przeziębienia, rozwoju chorób górnych dróg oddechowych oraz duszności. Wywołuje bowiem szok termiczny, na który organizm nie jest przygotowany.

Na szczęście można się przed nim uchronić. W jaki sposób? Wystarczy w umiejętny sposób korzystać z klimatyzacji. Oto dwa podstawowe sposoby pozwalające uniknąć szoku termicznego.

  1. Ustawienie klimatyzacji na temperaturę nieznacznie niższą od tej, która panuje za oknem. Nie zawsze jednak jest to odpowiednie rozwiązanie. Gdy żar leje się z nieba, trudno w taki sposób zapewnić komfortowe warunki do pracy i odpoczynku.
  2. Wyłączenie chłodzenia na kilka minut przed opuszczeniem klimatyzowanego wnętrza. Pozwala to organizmowi stopniowo przyzwyczaić się do temperatury panującej na zewnątrz, a tym samym uniknąć szoku termicznego.

Klimatyzacja może pozytywnie wpływać na zdrowie jej użytkowników. Trzeba jednak z niej umiejętnie korzystać. Warto przede wszystkim unikać zarówno dużych różnic temperatur, które wywołują szok termiczny, jak i bezpośredniego nawiewu. Należy też systematycznie nawilżać gardło, co zapobiegnie jego podrażnieniom. Ważny jest również regularny serwis urządzenia i jego dezynfekcja. Zadania te warto powierzyć specjalistom, aby mieć pewność co do rezultatu działań.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email