Szukaj
Close this search box.

Depresja przez uzależnienie? Na te objawy koniecznie musisz uważać

Depresja przez uzależnienie

Uzależnieniom bardzo często towarzyszy depresja. To dwa schorzenia psychiczne, które są w stanie wzajemnie się wywoływać: zarówno osoba uzależniona może popaść w depresję, jak i osoba uzależniona może wpaść w nałóg. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat: dlaczego tak właściwie depresja i uzależnienie idą ze sobą w parze? Zapraszamy do lektury, bo naprawdę warto.

Jakie są objawy depresji?

Objawy uzależnienia już wielokrotnie omawialiśmy w naszych poprzednich wpisach, tak więc raczej nikomu nie trzeba ich tłumaczyć.

Zupełnie inaczej jest jednak z depresją, która (niestety) w naszym kraju dalej przez wiele osób traktowana jest jak temat tabu. I nie, „idź pobiegać” nie jest profesjonalnie postawioną diagnozą.

Depresją nazywamy grupę zaburzeń psychicznych, które w konsekwencji doprowadzają do obniżenia nastoju (przygnębienia, smutku, pesymizmem), zaburzenia rytmu dobowego (bezsennością, lub wręcz przeciwnie – nadmierną sennością) a nawet myśli samobójczych.

Na szczęście coraz więcej osób decyduje się mówić głośno o depresji, a temat nie jest tak lekceważony, jak jeszcze kilkanaście lat temu.

I bardzo dobrze, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia z depresją zmagać się może ponad 300 milionów ludzi na przestrzeni całego globu.

Depresja i uzależnienie – dwie siostry

Depresja ułatwia wpadnięcie w nałóg. Przewlekły stan obniżonego samopoczucia z czasem zaczyna coraz bardziej doskwierać pacjentowi, dlatego też zaczyna on poszukiwać źródła szczęścia w różnego rodzaju substancjach. Najczęściej na celownik wpada alkohol lub narkotyki psychoaktywne.

I w drugą stronę: uzależnienie doprowadza do depresji. Wielu pacjentów jest świadomych tego, że są oni uzależnienia, jednak nie są oni w stanie zbyt wiele z tym faktem zrobić. Z biegiem kolejnych dni potęguje się uczucie gniewu, bezsilności czy smutku, co w konsekwencji coraz bardziej zaczyna przypominać stany depresyjne.

Korelacja pomiędzy depresją a uzależnieniem została zbadana już wiele lat temu. Naukowcy są zdania, że (na przykład) uzależnienie od alkoholu zwiększa szansę na popadnięcie w depresję nawet o 400%!

Jak leczyć depresję i uzależnienia?

Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a następnie ustalenie odpowiedniego planu leczenia.

Tym wszystkim powinien zająć się lekarz specjalista (psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra) – pod żadnym pozorem nie rozpoczynaj terapii samodzielnie! Może to doprowadzić do odwrotnych skutków, niż początkowo zakładałeś.

Ani uzależnienie, ani depresja nie powinny być lekceważone. Świadomość społeczeństwa jest co prawda coraz większa, jednak wiele osób nadal podchodzi do tego tematu „na chłopski rozum” podając porady w stylu:

– „człowiek nie wielbłąd, pić musi!”

– „masz depresję? poszedłbyś pobiegać!”

Nie daj sobie wmówić, że Twoje problemy są nieistotne.

Jeśli czujesz, że Twoje życie zaczyna wymykać się spod kontroli, skontaktuj się z ośrodkiem leczenia uzależnień.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy