Szukaj
Close this search box.

Leczenie uzależnień online. Czy taka forma terapii zdalnej działa?

terapia-online

Wizyta u lekarza online jeszcze parę lat temu budziła sporo wątpliwości i kontrowersji. Sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że nieco inaczej patrzymy na tę kwestię. Jak sprawa ta wygląda jednak w przypadku leczenia uzależnień online? Czy wizyta u psychoterapeuty będzie równie skuteczna w formie zdalnej, jak twarzą w twarz? W dzisiejszym poradniku bliżej przyjrzymy się tej kwestii i odpowiemy sobie na pytanie: w czyim przypadku leczenie uzależnień online sprawdzi się najlepiej?

Terapia online – jak to w ogóle działa?

Spotkanie z terapeutą w formie online nie powinno zbytnio różnić się od wizyty w rzeczywistym salonie. Faktem jest to, że psychoterapia (w odróżnieniu od innych konsultacji lekarskich) opiera się w głównym stopniu na rozmowie (przeprowadzaniu wywiadu) z pacjentem, i nie ma tutaj potrzeby przeprowadzania fizycznych badań.
Jest to naprawdę duże ułatwienie i daje spore pole do popisu w kwestii spotkań terapeutycznych online. Taka terapia powinna odbywać się za pomocą wideokonsultacji, gdyż potwierdzono naukowo, że rozmowa z włączoną kamerką pobudza więcej bodźców u obu rozmówców.

Leczenie uzależnień online – jak jest ze skutecznością?

Wielu naukowców z różnych uniwersytetów doszło do wspólnego wniosku: terapia online jest skuteczna w podobnym stopniu, jak spotkanie ze specjalistą twarzą w twarz.
Oczywiście na niektórych oddziałuje ona lepiej, a na niektórych gorzej. Wszystko bowiem zależy od osobistych preferencji pacjenta.

Dla kogo stworzone są terapie zdalne?

Na terapii psychologicznej przez internet dobrze powinny poczuć się osoby introwertyczne, które mają znacznie lepsze samopoczucie w swoim domowym zaciszu, niż w miejscu publicznym. Kontrowersyjny jest jednak fakt, że osoby z lękiem społecznym nie będą mierzyły się ze swoim lękiem, co może pogłębić problem.
Terapie online stanowią jednak doskonałe rozwiązanie dla osób z małych miejscowości, dla których transport może być sporym problemem. Dostęp do internetu i komputera / laptopa / telefonu komórkowego ma w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas. To naprawdę spore udogodnienie!

Kto powinien unikać terapii zdalnych?

Terapie online nie są jednak odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich z nas. Unikać ich powinny między innymi osoby osamotnione, gdyż unikanie realnych kontaktów międzyludzkich może mieć na nich zły wpływ. Osamotnienie może również nasilić inne objawy, które początkowo nie są łączone z brakiem kontaktu z innymi ludźmi.
Terapia uzależnień w formie internetowej nie jest także wskazana dla osób, które potrzebują profesjonalnej pomocy psychiatrycznej. Przyjmowanie lekarstw to nie żarty, więc naszym zdaniem nie powinno się wystawiać recept na tak silne leki przez internet.
Warto również wspomnieć o tym, że rzeczywiste spotkanie z innym człowiek może pozytywnie wpłynąć na nastrój pacjenta. Nie twierdzimy, że rada „po prostu idź pobiegać” jest dobra, ale samotne przesiadywanie w swoim domu może przynieść więcej szkód, niż pożytku.
Czas zadbać o swoje zdrowie psychiczne!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy