Szukaj
Close this search box.

Punkty karne tylko na rok? Senat przyjął regulację!

Punkty karne tylko na rok? Senat przyjął regulację!

Rząd w 2022 roku przyjął ustawę, która powodowała, że punkty karne nie będą wymazywane z konta kierowcy aż przez 2 lata. Dotyczyło to wszystkich kierowców, którzy dopuścili się wykroczenia na drodze po 17 września 2022 roku. Niedawno sejm uchwalił nowe zmiany ustawowe, które przewidują, że punkty karne będą zerowane po roku, czyli tak jak dawniej.

Kasowanie punktów karnych – co mówią aktualne przepisy?

Zgodnie z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2022 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego punkty karne będą kasowane z konta każdego kierowcy już po roku.

Aktualizacja przepisów przewiduje także powrót do kursów, które umożliwiały redukcję liczby punktów karnych aż o 6. Niestety kasowanie punktów karnych nie obejmie kierowców, którzy otrzymali kary od funkcjonariuszy policji w terminie od 17 wcześnia 2022 roku do czasu wprowadzenia nowelizacji przepisów.

Warto dodać, że kurs redukujący punkty karne będzie można odbyć raz na 6 miesięcy w punktach reedukacyjnych WORD. Dzięki temu zbijanie punktów karnych ponownie będzie o wiele łatwiejsze. Niestety kurs redukujący punkty karne nie będzie dostępny dla kierowców posiadających uprawnienia krócej niż rok.

Więcej na temat motoryzacji przeczytasz na: blog o samochodach

Kasowanie punktów karnych a nowe przepisy – kiedy zmiany wejdą w życie?

Po nowelizacji przepisów dotyczących tego, po jakim czasie kasują się punkty karne rząd ma 3 miesiące na ich praktyczne wdrożenie. To oznacza, że nowe przepisy będą obowiązywać najwcześniej na przełomie lata i jesieni tego roku.

Co więcej, rozporządzenie z dnia 17 września 2022 zakładało podwyżkę ceny kursu kasującego punkty karne do kwoty 500 złotych (wcześniej 350 złotych). Na tę chwilę nie ma aktualnych danych odnośnie do cen kursów, choć najprawdopodobniej te nie powrócą do stanu sprzed nowelizacji ustaw.

Punkty karne 2023 – jaką karę mogą otrzymać kierowcy?

Dla wielu kierowców informacja o skróceniu czas kasowania punktów karnych jest wyjątkowo pozytywna. Nowy taryfikator punktów karnych w Polsce przewiduje, że maksymalna kara przyznawana jednorazowo za wykroczenia to 15 punktów karnych. To powoduje, że osoby nagminnie łamiące przepisy mogą szybko stracić swoje uprawnienia do kierowania pojazdami.

Pamiętaj, że maksymalna liczba punktów karnych wynosi 20 dla kierujących ze stażem poniżej roku i 24 dla pozostałych kierowców.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy