Przedsiębiorcy coraz częściej wyposażają swoje placówki w terminale płatnicze. Wciąż jednak nie brakuje nieprzekonanych, którzy wzbraniają się przed zakupem urządzenia z uwagi na jego koszty i opłaty prowizyjne od transakcji. Jak się jednak okazuje, terminal płatniczy można – pod pewnymi warunkami – otrzymać za darmo i nie uiszczać przez 5 miesięcy żadnych dodatkowych należności. Tak działa program „Polska Bezgotówkowa”. Kto może z niego skorzystać? Jakie są jego najważniejsze zasady?
Polska Bezgotówkowa = terminal płatniczy za 0 zł – czy to możliwe? Najważniejsze korzyści i zasady programu
Program „Polska Bezgotówkowa” to inicjatywa, w którą zaangażowani są różni uczestnicy rynku usług płatniczych, w tym m.in. Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju, agenci rozliczeniowi, a także organizacje płatnicze Visa i Mastercard. Ma ona celu zniesienie kosztów związanych z instalację terminala płatniczego przez przedsiębiorców oraz jego użytkowania przez pierwsze pięć miesięcy lub do osiągnięcia obrotu w wysokości 42 tys. złotych.
Uczestnictwo w programie „Polska Bezgotówkowa” jest bezpłatne. Na dodatek przez pierwszych pięć miesięcy od momentu zainstalowania terminala płatniczego (lub osiągnięcia obrotu na poziomie 42 tys. zł) przedsiębiorca nie ponosi żadnych opłat. Po tym terminie (lub przekroczeniu limitu obrotów) koszty są naliczane zgodnie z przyjętą z agentem rozliczeniowym umową. Co ważne, każda z instytucji uczestniczących w programie może zaproponować inne warunki współpracy. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się każdej z ofert, aby uniknąć niespodzianek.
Zgodnie z zasadami programu „Polska Bezgotówkowa”, przedsiębiorca otrzymuje maksymalnie jeden terminal. Wyjątek stanowią akceptanci z sektora transportu osobowego (za wyłączeniem taksówek). Mogą oni otrzymać do 20 terminali płatniczych. Dzięki inicjatywie przedsiębiorca może się przekonać, jakie są rzeczywiste koszty utrzymania urządzenia i czy sprzęt sprawdzi się w przypadku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Program „Polska Bezgotówkowa” – warunki uczestnictwa. Kto może skorzystać ze wsparcia?
Z Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa” może skorzystać przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmował płatności bezgotówkowych ( nie miał terminala płatniczego/umowy z agentem rozliczeniowym). Biorąc udział w programie, zobowiązuje się on m.in. do:
- oznakowania placówki handlowo-usługowej naklejkami z logo „Polska Bezgotówkowa” i logo organizacji płatniczych,
- niepobierania opłat surcharge, czyli dodatkowych opłat od klientów płacących kartami.
Co ważne, od 1 maja 2020 r. z programu „Polska Bezgotówkowa” mogą skorzystać podmioty działające w ramach franczyz lub sieci usługowych i handlowych, które liczą więcej niż pięć punktów. Postanowiono też rozszerzyć zakres wsparcia o sektor urządzeń vendingowych. Przedsiębiorca może korzystać ze sprzętu, a koszty prowizji od transakcji nie będą naliczane.
Żeby przystąpić do programu „Polska Bezgotówkowa”, przedsiębiorca musi podpisać umowę z dostawcą terminala płatniczego, który bierze udział w inicjatywie. Przy jego wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na warunki współpracy oferowane po upływie 5 miesięcy od instalacji urządzenia lub osiągnięciu obrotu w wysokości 42 tys. złotych. Do programu można przystąpić wyłącznie raz.
Wraz ze zmieniającymi się zwyczajami płatniczymi Polaków rośnie zainteresowanie przedsiębiorców terminalami płatniczymi. Wciąż jednak część z nich wzbrania się przed zastosowaniem urządzeń w obawie przed kosztami zakupu i opłatami prowizyjnymi naliczanymi przez agentów rozliczeniowych. Program „Polska Bezgotówkowa” w części eliminuje ten problem i daje przedsiębiorcom szansę na dostrzeżenie zalet posiadania sprzętu, a tych jest całkiem sporo. Począwszy od przyspieszenia obsługi klienta, na 10-30 proc. wzroście obrotów w zależności od branży kończąc.
źródło: Kaspol.pl