Szukaj
Close this search box.

Jak zaangażować odbiorców prezentacji multimedialnych? Przydatne narzędzia programu PowerPoint

prezentacja-power-point

Prezentacje multimedialne mogą stanowić wartościowe wsparcie dla prelegentów. Niestety często bywają nudne dla audytorium – wypełnione ścianami tekstu i nieprzemyślanymi grafikami ciągną się w nieskończoność. W efekcie odbiorcy szybko tracą zainteresowanie tematem, a ich myśli wędrują gdzie indziej. Istnieją jednak narzędzia programu PowerPoint, które pozwalają zwiększyć zaangażowanie widowni. Po które z nich warto sięgnąć w szczególności?

Tworzenie prezentacji multimedialnych – narzędzia programu PowerPoint, które pozwalają zwiększyć zaangażowanie odbiorców

PowerPoint to jeden z najchętniej używanych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Jest obecny na rynku już od 35 lat (pierwsze wersje oprogramowania wysłano do dystrybucji w 1987 r.). Szacuje się, że regularnie korzysta z niego 500 milionów ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że klasyczne pokazy slajdów zdążyły się już opatrzyć publiczności, przez co cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem.

Myli się jednak ten, kto myśli, że PowerPoint ma niewiele do zaoferowania, a odbiorcy są skazani na oglądanie tych samych, ciągle powtarzających się schematów. Program potrafi bowiem zaskoczyć! Niestety wielu jego użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia niektórych funkcji. Tymczasem wykorzystując je, można utrzymać uwagę odbiorców przez dłuższy czas i zwiększyć ich zaangażowanie. Po jakie narzędzia warto sięgnąć w szczególności?

  1. Wskaźnik myszy. Po przejściu do trybu prezentacji wskaźnik myszy jest zazwyczaj ukryty, przez co prelegent nie może klikać w niektóre pola oraz wskazywać ważnych informacji na slajdzie. Można to jednak zmienić, wybierając w ustawieniach opcję automatycznego wyświetlania wskaźnika np. po poruszeniu myszką.Korzystanie ze wskaźnika myszy to dobry sposób, by utrzymać uwagę odbiorców i skupić ją na konkretnej informacji. Warto go jednak stosować z umiarem. W przeciwnym razie zaangażowanie publiczności szybko opadnie. Co ważne, wskaźnik myszy można zamienić we wskaźnik laserowy. Aktywowanie tej funkcji jest proste i można tego dokonać nawet w trybie prezentacji.
  2. Efekt powiększania i pomniejszania (Zoom Effect). Stanowi odpowiedź twórców PowerPoint na możliwości, jakie zaoferował konkurencyjny program Prezi. Dzięki efektowi Zoom prezentacja multimedialna ma bardziej dynamiczny charakter i zyskuje oryginalną formę, co sprzyja skupieniu i zwiększa zaangażowanie odbiorców. Wykorzystanie narzędzia podnosi również walory estetyczne pokazu slajdów.
  3. Efekt Morph (Płynna Zmiana). To kolejne narzędzie, które dodaje dynamizmu prezentacji multimedialnej. Pozwala ono w prosty sposób przygotować złożoną animację i zwiększyć atrakcyjność pokazu slajdów. Dzięki efektowi Morph odbiorcy mogą odpocząć od tradycyjnych przejść. Jego wykorzystanie sprzyja również skupieniu.
  4. Wyzwalacze. Pozwalają wyświetlać i ukrywać informacje za jednym kliknięciem myszy. Pojawienie się nowej treści przyciąga uwagę i zwiększa zaangażowanie odbiorców. Pozwala też uporządkować slajd, gdyż dodatkowe informacje można zawsze ukryć.

Jak zwiększyć zaangażowanie odbiorców prezentacji multimedialnej? Pomoc fachowców

Uwaga odbiorców prezentacji multimedialnej jest ulotna. Szacuje się, że tracą oni zainteresowanie przedstawianymi treściami już po dziesięciu minutach od rozpoczęcia pokazu. Dlatego trzeba nieustannie dbać o ich zaangażowanie. Atrakcyjna szata graficzna z pewnością ułatwi to zadanie, jednak nie wystarczy, by utrzymać uwagę przez cały czas trwania wystąpienia.

Żeby wzbudzić zainteresowanie publiczności i zwiększyć jej zaangażowanie, warto sięgnąć po różnorodne narzędzia dostępne w programie PowerPoint. Należy je jednak stosować z umiarem. Przeładowanie efektami nie sprzyja bowiem koncentracji i zmniejsza zaangażowanie odbiorców. Sprawia, że zwracają oni uwagę na techniczne aspekty prezentacji, a nie jej sedno. Jeśli więc chcesz mieć pewność efektów, zleć stworzenie prezentacji multimedialnej specjalistom. Rezultaty ich prac zaskakują nawet wytrawnych użytkowników programu PowerPoint.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy