Szukaj
Close this search box.

Trawnik z rolki kontra trawnik z siewu – który wybrać?

zakladanie-trawnika

W każdym ogrodzie powinien zagościć piękny trawnik. Wiele osób zastanawia się więc, czy wybrać takiego w formie rolki, czy też wprost z siewu. Specjalnie na potrzeby tego artykułu zestawiliśmy ze sobą oba te sposoby zakładania trawnika, aby obiektywnie przedstawić Ci wszystkie różnice między nimi. Zapraszamy do lektury!

Trawnik z siewu i rolki – który rośnie szybciej?

Tutaj dość ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z rodzajów trawnika „rośnie szybciej”, gdyż możemy podzielić tę kwestię na dwie podkategorie: czas zakiełkowania oraz czas faktycznego rośnięcia.

Na trawę z rolki mimo wszystko trzeba trochę poczekać – gdyż taki trawnik może kiełkować nawet pół miesiąca. Koniec końców, wliczając w to wszystko także czas potrzebny na zagęszczenie się oraz wykształcenie rośliny – musisz liczyć się z tym, że na pełen efekt w postaci pięknego trawnika będziesz musiał poczekać aż po przyszłego sezonu.

Ogromną przewagą trawnika z rolki jest jednak to, że efekt jest widoczny praktycznie od razu (bo trawa nie musi w końcu zakiełkować, aby zakryć nagą powierzchnię). W przypadku trawnika z siewu jednak pierwszych efektów będziesz mógł spodziewać się dopiero po upływie od 30 do 90 dni.

Tak więc siłą rzeczy – to trawnik z siewu będzie rosnąć szybciej od trawnika z rolki. Nie oznacza to jednak, że efekty będą u niego widocznie równie prędzej.

Trawnik z siewu i rolki – pracochłonność

Jeśli chodzi o ogrom pracy, jaki pochłaniają poszczególne rodzaje trawników – tutaj kwestia jest znacznie prostsza do rozstrzygnięcia.

Trawnik z siewu jest bardzo łatwo zasiać, natomiast układanie pasów darni jest bardzo pracochłonne i bardzo często trzeba będzie skorzystać z pomocy osób trzecich.

Obydwa rodzaje trawników wymagają jednak podlewania oraz korzystania ze specjalnie przeznaczonych do tego nawozów. Jeżeli mowa o przygotowaniu terenu – tutaj również oba rodzaje trawników stoją obok siebie praktycznie na równi – tak samo jak poziom pracochłonności.

Trawnik z rolki i siewu – efekt końcowy

Większość osób decyduje się na zakładanie trawnika z rolki, gdyż prezentuje się on wręcz fenomenalnie. Jeśli za wyłożenie trawnika zabiorą się profesjonaliści, to możesz być pewien, że otrzymasz niemal idealnie równą nawierzchnię, która będzie dodawała Twojemu ogrodowi baśniowego klimatu.

Z drugiej strony barykady znajdują się jednak ludzie, do których owy perfekcjonizm nie przemawia – a trawnik z rolki zamiast wywoływać pozytywne emocje, sprawia wrażenie sztucznego.

Jak to w kwestii wyglądu – ogromną rolę odgrywają tutaj osobiste preferencje. Naszym skromnym zdaniem to właśnie trawnik z rolki prezentuje się znacznie lepiej – gdyż po prostu jest on estetyczny i pozbawiony skaz. Choć nie ukrywamy, że zarówno ten konwencjonalny trawnik z siewu ma swój urok.

Bez względu na to, na który rodzaj trawnika ostatecznie się zdecydujesz – warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zadbają oni o odpowiednią analizę stanu powierzchni, jej przygotowanie oraz (oczywiście) założenie samego trawnika.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy