Podnośniki koszowe — bezpieczna praca na wysokościach

podnosnik-koszowy

Realizacja prac na wysokościach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, jakim są zwyżki. Dlaczego warto wykorzystywać podnośniki koszowe? Sprawdź, czy będziesz potrzebował zwyżki do realizacji zaplanowanych prac.

Podnośniki koszowe — co to jest

Podnośniki koszowe to samochody ciężarowe wyposażone w hydrauliczny dźwig samochodowych zakończony koszem. Są to pojazdy o szerokim spektrum zastosowań pozwalające na bezpieczną i wygodną pracę na wysokościach. W ofercie rynkowej są niewielkie zwyżki zamocowane na podwoziu samochodów dostawczych oraz podnośniki koszowe zamontowane na dużych ciężarówkach, pozwalające na podniesienie kosza nawet do 60 m w górę. Większe pojazdy wyposażone są w wysuwane podpory, które pozwalają na stabilizację zarówno pojazdu, jak i samego kosza na wysięgniku.  

Podnośniki koszowe montowane są na różnych typach pojazdów. W efekcie pozwala to na szarokie zastosowanie zwyżek zarówno na terenach utwardzonych, jak i nieutwardzonych. Niewielkie podnośniki koszowe, które pozwalają na pracę na wysokości do 16 m, zazwyczaj montowane są na podwoziach samochodów dostawczych typu mercedes sprinter. Taki pojazd może poruszać się zarówno po chodnikach, jak i trawnikach bez ryzyka szkodzenia nawierzchni. Jest polecany do naprawy i konserwacji niskiego oświetlenia ulicznego, przycinki drzew w parkach, montażu reklam na billboardach i innych. 

Podnośniki koszowe pozwalające na pracę na dużych wysokościach — do 60 m montowane są na samochodach ciężarowych, gwarantujących bezpieczeństwo i stabilizację. Pojazdy wyposażone są w dodatkowe stabilizatory, które gwarantują bezpieczeństwo nawet na dużych wysokościach. Zwyżki dostępne są w wersji terenowej i szosowej. W efekcie można ich używać wszędzie, gdzie trzeba wykonać pracę na wysokości. 

Gdzie wykorzystuje się zwyżki

Podnośniki koszowe to pojazdy szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca na wysokościach. Szeroki podest pozwala na operowanie obiema rękami a barierki na bezpieczną pracę. Różnorodność modeli daje możliwość doboru pojazdu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zwyżki wykorzystywane są powszechnie w branży budowalnej, energetycznej czy utrzymania porządku i zieleni. Sprawdzają się również w przemyśle reklamowym i filmowym. 

Jak można wykorzystać podnośniki koszowe? Za pomocą zwyżek można zrealizować wszelkie prace na wysokościach. Podnośniki koszowe z powodzeniem sprawdzą się tam, gdzie trzeba wykonać prace na wysokościach, a rozkładanie rusztowania zabierze nieproporcjonalnie dużo czasu. Dlatego też zwyżek używa się do montażu rynien, oświetlenia budynków i elementów konstrukcyjnych na dużych wysokościach. Podnośniki koszowe sprawdzą się również do wykonania elewacji i malowania budynków. Będą nieodzowne do wykonania prac dekarskich, prac termoizolacyjnych czy wymiany okien. 

Podnośniki koszowe będą nieodzowne w pracach na liniach energetycznych, w wymianie oświetlenia drogowego, przycinania drzew w okresie wiosennym czy zimą do usuwania śniegu z dachów i sopli z rynien. Zwyżki wykorzystywane są również do wieszania reklam wielkopowierzchniowych, także billboardów oraz przy obsłudze planów zdjęciowych czy filmowych. 

Wynajem podnośnika koszowego — czy się opłaca

Realizacja prac na wysokościach nie wymaga zakupu zwyżki. Pojazd można pożyczyć w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. Jakie są zalety wynajmu zwyżki? Po pierwsze ogranicza się wydatki inwestycyjne. Podnośniki koszowe, jako specjalistyczne pojazdy, są drogie i, jeśli działalność Twojej firmy nie sprowadza się jedynie do prac na wysokościach, zakup samochodu jest raczej nieuzasadniony ekonomiczne. Wynajem zwyżki można doliczyć do kosztów prowadzenia firmy. Po drugie — jeśli pożyczasz zwyżkę otrzymujesz ją wraz z doświadczonym operatorem, który posiada stosowane uprawnienia do obsługi pojazdu. Po trzecie — korzystając z usługi wynajmu zwyżek masz możliwość pożyczenia pojazdu dokładnie dopasowanego do swoich potrzeb. Co więcej, każdy podnośnik koszowy musi posiadać wszystkie niezbędne przeglądy umożliwiające dopuszczenie do pracy. Warto dodać, że w razie awarii pojazdu firma wynajmująca ma obowiązek dokonania naprawy i podstawienia pojazdu o podobnych parametrach technicznych. 

źródło: Avio-star.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email