Pluskwy-domowe
Dom i ogród

Pluskwy domowe – gdzie się gnieżdżą i jak się ich pozbyć?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ich mieszkaniu mogły zagnieździć się pluskwy domowe. To owady, które prowadzą nocny tryb życia, żerując na żywicielach, tj. organizmach stałocieplnych. Są nimi ludzie i zwierzęta domowe, zazwyczaj koty oraz psy. Pluskwy domowe ukrywają się przed światłem słonecznym i wychodzą na żer dopiero po zapadnięciu zmroku. Zidentyfikowanie tych owadów jest możliwe, jeśli zaobserwuje się pewne charakterystyczne ślady tych owadów.

Pluskwa domowa – trudny do pozbycia się szkodnik

Pluskwa domowa jest niewielkim owadem należącym do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. To szkodnik, który żywi się krwią organizmów ciepłokrwistych, przede wszystkim człowieka. Niegdyś sposobem walki z pluskwą domową było stosowanie różnego typu preparatów, w tym olejku lawendowego. Niestety kolonizowanie się pluskwy domowej, spowodowane długą absencją właściciela mieszkania lub domu, czy też jego niedopatrzeniem powoduje, że powstają gniazda pluskwy. Liczba tych owadów ulega podwojeniu, a nawet potrojeniu, jeśli mają one sprzyjające warunki do życia. Owady te mogą rozmnażać się bez przeszkód. Należy pamiętać, że pluskwa domowa jest przystosowana także do niesprzyjających warunków zewnętrznych i braku żywiciela. Wówczas te stawonogi ulegają hibernacji.

Pluskwy w stanie uśpienia mogą przetrwać nawet przez kilkanaście miesięcy w ciągu całego roku kalendarzowego. Pluskwy domowe wykazują największą aktywność pomiędzy 1:00 a 5:00 rano. Wówczas to człowiek znajduje się w najgłębszej fazie snu. Przyciąga je ciepłota ciała, wydychany dwutlenek węgla i wydzielane przez człowieka i zwierzęta domowe substancje.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy po spożyciu krwi ludzkiej lub zwierzęcej wracają do swoich bezpiecznych kryjówek, gdzie spędzają praktycznie większość dnia. Bardzo trudno zobaczyć te owady, gdy w pomieszczeniu jest widno. Pluskwa domowa ukrywa się nie tylko w starych meblach. Może ona przywędrować do mieszkania od sąsiadów lub gości, w których domu żerowały pluskwy domowe. Ponadto, zakup tapicerowanych mebli, dekoracji, tekstyliów, tkanin, szczególnie tych z drugiej ręki, czyli używanych, również może grozić tym, że w domu pojawią się pluskwy. Należy uważać na targi staroci, gdzie często znajdują się przedmioty w postaci obrazów z ramami, różnego typu gobelinów, koców, a nawet materaców, które mogą zawierać jajeczka pluskwy domowej. Przed zakupem tych produktów warto sprawdzić, czy są one pozbawione obecności tego owada.

Pluskwa domowa chowa się w zakamarkach. Mogą być to szczeliny dylatacyjne, cokoły, ramy obrazów, materace, łóżka, a także wszelkiego typu trudno dostępne miejsca, w tym dziury w ścianach i szczeliny, pomiędzy górną a dolną płaszczyzną ściany. Identyfikowanie pluskwy domowej ma miejsce poprzez zauważenie jej charakterystycznych odchodów na ścianie. Ponadto w pomieszczeniu, gdzie się one znajdują, zauważyć można także wylinki pluskwy. Oprócz tego, pluskwa domowa ma charakterystyczny zapach, który wydziela w trakcie przeżywania stresu. To woń przypominająca zgniłe maliny lub zioła.

Pozbycie się pluskwy z domu – skuteczne metody

Po wykryciu pluskwy domowej należy jak najszybciej pozbyć się szkodnika. Do tego celu warto użyć profesjonalnych metod. Są one szybkie, sprawdzone i łatwe do zastosowania. Jedną z nich jest zamgławianie ULV. Odbywa się ono przy pomocy nowoczesnego urządzenia, którym jest zamgławiacz. Emituje on zimną chmurę złożoną z niewielkich cząsteczek wody połączonej z preparatem o silnym stężeniu owadobójczym. Warto zwrócić uwagę, że walka z pluskwami przy pomocy domowych sposobów jest nieefektywna, gdy doszło do pojawienia się kolonii pluskwy domowej. Wówczas preparaty dostępne w sprzedaży są zbyt słabe, aby wytępić tak dużą liczbę osobników. Należy pamiętać, że większość preparatów na pluskwy ma małe stężenie środka owadobójczego, ponieważ jest to uregulowane w prawie Unii Europejskiej. Zamgławianie ULV polega na dotarciu do wszystkich zakamarków i szczelin, gdzie mogą występować pluskwy domowe. Dorosłe osobniki giną pod wpływem zimnej chmury środka. Z kolei jaja i larwy pluskwy są utylizowane na skutek zastosowania pary wodnej o temperaturze <200 stopni Celsjusza.

Pluskwa domowa może ukrywać się w różnych miejscach. Owady te prowadzą nocny tryb życia. Trudno jest zauważyć je, kiedy w pomieszczeniach jest widno. Należy jednak ocenić charakterystyczne ślady i dziwny zapach, który może wskazywać na obecność pluskwy domowej. Wówczas należy wykorzystać skuteczne metody efektywnego pozbycia się tego szkodnika. 

źródło: Derato.pl