Szukaj
Close this search box.

Najczęstsze awarie paleciaków. Jak ich uniknąć?

Wózek paletowy to urządzenie o prostej konstrukcji, które nie sprawia trudności w obsłudze. Ze względu na proste mechanizmy i niewielką ilość elementów, wózki ręczne uznawane są za bezawaryjne i długowieczne. Niestety, jak większość tego typu sprzętów i one narażone są na różnego typu usterki. Awaria maszyny często uniemożliwia wykonanie poszczególnych prac, stąd tak ważna jest jej jak najszybsza naprawa.

Z jakimi awariami wózków paletowych możemy się spotkać?

Pierwszą powszechnie spotykaną awarią takich sprzętów jest wyciek oleju. Jeśli zauważymy plamy oleju na posadzce, wówczas mogą one oznaczać nieszczelność w obszarze siłownika. Innym objawem wycieku jest też samoczynne opuszczanie się podniesionego przez wózek ładunku. W tej sytuacji należy obserwować poziom oleju w maszynie. Jeżeli dojdzie do rozszczelnienia podzespołów, należy je koniecznie uszczelnić. Ponadto, za taką awarię może odpowiadać uszkodzenie, zużycie czy też niewłaściwe działanie zaworu. Rozwiązaniem problemu będzie wówczas wymiana uszczelek, wyregulowanie zaworu czy też wymienienie go na nową część.

Kolejną awarią, jaką mogą napotkać użytkownicy wózków paletowych ręcznych jest nieprawidłowa praca zaworu przeciążeniowego albo siłownika hydraulicznego. Mogą na nią wskazywać takie objawy jak zbyt powolne podnoszenie się wideł do wózka czy też brak możliwości ich podnoszenia. Za taką awarię odpowiada często zanieczyszczenie tudzież przestawienie zaworu lub uszkodzenie silnika hydraulicznego. Sposobem na przywrócenie maszyny do prawidłowej pracy jest oczyszczenie oraz wyregulowanie zaworu czy też zamontowanie nowego siłownika.

Niekiedy zdarza się także, iż widły do wózka ręcznego nie podnoszą się, natomiast dyszel urządzenia pracuje pod dużym obciążeniem. Może być to oznaka tego, że doszło do awarii zaworu opuszczania. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy maszyna nie jest zbytnio przeciążona. Zbyt duża waga ładunku może skutkować właśnie takimi objawami. Jeżeli nie jest on przyczyną takiego zjawiska, wówczas należy skontrolować zawór. Niekiedy wystarczy go wyczyścić, a czasem niezbędna jest wymiana tego elementu na nowy.

Korzystając z wózka paletowego może też dość do problemów z kołami albo rolkami. Objawiają się one trudnościami podczas jazdy. Za usterkę odpowiadają często zanieczyszczenia kół czy rolek, a niekiedy ich uszkodzenie. W takim wypadku pomoże serwis wózków paletowych, który wymieni rolki czy też zużyte już koła. Niezależnie od rodzaju usterek, najlepiej oddać urządzenie w ręce specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę, niezbędne do naprawy maszyn.

W jaki sposób uniknąć awarii wózków paletowych?

Awarii wózków paletowych można uniknąć, a tym samym zmniejszyć ryzyko przestoju w wykonywanych pracach. Niezwykle ważne jest zwłaszcza prawidłowe użytkowanie paleciaka. Wózek ręczny powinna obsługiwać osoby przeszkolona, która będzie przestrzegała wszelkich zasad. Inną istotną kwestią jest regularna konserwacja sprzętu. Ponadto, przed jego codziennym użytkowaniem, należy wykonać przegląd wózka. Powinien on obejmować między innymi sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego. Wózek ręczny musi być też co pewien czas konserwowany, co zapewni mu prawidłową pracę i ochronę przed korozją.

Oczywiście, nie zawsze da się uniknąć awarii. Jeśli dojdzie do usterek, warto oddać maszynę do profesjonalnego serwisu, aby szybko odzyskać sprawnie działające urządzenie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy