Szukaj
Close this search box.

Miejsca w domu, które koniecznie musisz zacząć czyścić

Pranie dywanow

Większość osób w trakcie cotygodniowego sprzątania domu koncentruje się głównie na odkurzaniu oraz myciu powierzchni płaskich. To duży błąd, ponieważ w przestrzeni mieszkalnej istnieje mnóstwo zakamarków, które również wymagają gruntownego czyszczenia. W przeciwnym razie zgromadzone w nich bakterie mogą zagrozić naszemu zdrowiu.

Listwy ścienne i drobne detale

Sprzątając pomieszczenia, należy koniecznie uwzględnić listwy przypodłogowe. Stanowią one znakomitą barierę ochronną zapobiegającą zabrudzeniom ścian, a dodatkowo pozwalają na łatwe maskowanie przewodów czy szczelin dylatacyjnych.

Niestety jednocześnie posiadają liczne wgłębienia, co sprzyja osiadaniu kurzu i szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej czyścić je za pomocą specjalnej miotełki do piór i miękkiej szmatki nasączonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Bardzo często pomijane są też klamki drzwiowe i okienne, uchwyty szufladowe, oprawy oświetleniowe, przełączniki, kontakty, myszki i klawiatury komputerowe, ramki do zdjęć, piloty, filtry systemów klimatyzacyjnych oraz akcesoria łazienkowe w postaci kubków, mydelniczek i stojaków. Są to stosunkowo niewielkie elementy aranżacyjne, na których z czasem gromadzą się liczne zabrudzenia i zarazki.

Tekstylia zasługują na szczególną uwagę

Podczas sprzątania warto zawsze pamiętać o tekstyliach, czyli wyrobach materiałowych pełniących rolę użytkowo-dekoracyjną. Chodzi tutaj przede wszystkim o dywany podłogowe i materace łóżkowe.

Te pierwsze powinny zostać dokładnie odkurzone, a następnie wyprane ręcznie z wykorzystaniem roztworu wody i kuchennej sody, ewentualnie mieszaniny octu i mąki ziemniaczanej. Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie dywanu w kostkę, włożenie go do bębna automatycznej pralki, wybranie programu do tkanin delikatnych i ustawienie temperatury 30 stopni Celsjusza.

Dotyczy to jednak wyłącznie modeli syntetycznych z niskim, zbitym runem. Z kolei w przypadku materacy zaleca się zastosowanie nowoczesnego odkurzacza piorącego, ręcznego generatora pary albo przygotowanego samodzielnie preparatu z wody i cytryny. Inne tekstylia wymagające systematycznego czyszczenia to m.in. poduszki, zasłony okienne, prześcieradła, obrusy, ręczniki czy koce.

Pozostałe zakątki traktowane po macoszemu

W domu nie brakuje miejsc, o których sprzątaniu zazwyczaj zupełnie nie myślimy bądź z premedytacją je pomijamy. Mowa choćby o obszarze pod meblami, nogach od krzeseł obrotowych, liściach roślin doniczkowych, wnętrzach sprzętów kuchennych (zmywarek, mikrofalówek, ekspresów do kawy), wszelkiego rodzaju wyświetlaczach, koszach na śmieci, roletach okiennych, siedziskach dla zwierząt oraz kablach.

Regularne usuwanie kurzu i brudu z wymienionych powierzchni zwiększa atrakcyjność wizualną przestrzeni, a przy okazji niweluje ryzyko poważnych dolegliwości układu oddechowego.

Firma sprzątająca – czy warto?

Jeśli nie masz czasu, aby odpowiednio zadbać o cały swój dom – to może warto skorzystać z usług firmy sprzątającej? Pamiętaj, że czysty dom jest nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny. Powinieneś mieć to na uwadze zwłaszcza, gdy posiadasz dzieci.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy