Szukaj
Close this search box.

Kompresory śrubowe — czy warto je wykorzystywać w zakładzie

Sprezarki spiralne

Kompresory śrubowe są jednym z najbardziej popularnych typów urządzeń wytwarzających sprężone powietrze. Jakie są zalety kompresorów śrubowych i gdzie znajdą zastosowanie? Sprawdź, czy sprawdzą się także w Twoim zakładzie. 

Kompresory śrubowe — szeroka gama urządzeń

Sprężarki śrubowe są powszechnie wykorzystywane w zakładach produkcyjnych i usługowych. Wynika to z ich atutów docenianych w każdej branży przemysłu wykorzystującego sprężone powietrze. Kompresory śrubowe dostępne są w szerokiej gamie urządzeń oferujących pracę o zróżnicowanych parametrach w zakresie wydajności, ciśnienia, mocy czy jakości wytwarzanego medium. Na rynku dostępne są kompresory śrubowe olejowe i bezolejowe, o stalej wydajności i zmiennej prędkości obrotowej, z napędem pasowym i napędem bezpośrednim, na zbiornikach, wolnostojące i do montażu na ramie. W efekcie urządzenia te sprawdzą się w większości zastosowań zarówno w przemysłowych, jak i profesjonalnych. 

Energooszczędność i wydajność pracy

Niewątpliwą zaletą sprężarek śrubowych jest wydajna praca oraz gwarancja niskiego zużycia energii elektrycznej w porównaniu do kompresorów tłokowych. Kompresory śrubowe, w przeciwieństwie do sprężarek tłokowych, mogą pracować w trybie ciągłym bez konieczności systematycznego spoczynku. Dlatego też wykorzystuje się je w miejscach, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na sprężone powietrze, które musi być systematycznie dostarczane do instalacji. Co więcej, zastosowanie kompresorów śrubowych do pracy ciągłej nie pociąga za sobą ryzyka zbyt szybkiego zużycia się maszyny. 

Zobacz również:  Pachołki drogowe – gdzie kupię w dobrej cenie

Kompresory śrubowe to także maszyny energooszczędne. Modele wyposażone w napęd bezpośredni zapewniają jeszcze wydajniejszą i bardziej energooszczędną pracę, niż kompresory śrubowe z napędem pasowym, nie wspominając już o sprężarkach tłokowych. Niektóre modele pozwalają na oszczędność nawet 35% poboru energii. Jednocześnie część dostępnych modeli wyposażonych może być w systemy odzyskania energii cieplnej (w stopniu nawet do 75%), która powstaje podczas procesu kompresji gazu. Tak pozyskaną energię cieplną można wykorzystać w zakładzie do realizacji innych zadań, w tym ogrzewania wody do celów przemysłowych czy grzewczych. 

Dostosuj klasę czystości powietrza do wymagań procesów

Kompresory śrubowe to także urządzenia, które oferują medium o dostosowanym do potrzeb klasie czystości. Zróżnicowane systemy uzdatniania sprężonego powietrza, w tym osuszania i oczyszczania z zanieczyszczeń stałych i olejowych pozwala uzyskać medium dostosowane do wymogów procesów w każdej branży przemysłu — od metalurgii po najbardziej wymagający pod względem klasy czystości sprężonego powietrza przemysł spożywczy, medyczny czy farmaceutyczny. W ofercie rynkowej znajdują się również sprężarki śrubowe bezolejowe, które sprawdzą się w zastosowaniach wymagających medium o 0 klasie czystości w zakresie zanieczyszczeń olejowych.

Zobacz również:  Jak usunąć wokal z piosenki - triki dla twórców i entuzjastów muzyki!

Nie zawsze sprężarki powietrza mogą być lokalizowane w sprężarkowniach. Często, szczególnie w przypadku mniejszych maszyn, kompresory śrubowe instalowane są bezpośrednio przy stanowiskach roboczych. To sprawia, że muszą one emitować hałas na akceptowalnym przez człowieka poziomie. Kompresory śrubowe pracują znacznie ciszej, niż ich tłokowe odpowiedniki. Dodatkowo często wyposażane są w osłony dźwiękochłonne, które pozwalają na postawienie maszyn bezpośrednio przy stanowiskach roboczych bez szkody dla pracowników. Cicha praca sprężarek śrubowych połączona z możliwością lokalizacji urządzeń bezpośrednio przy stanowiskach roboczych sprawia, że w zakładzie nie ma potrzeby budowy skomplikowanych systemów dystrybucji sprężonego powietrza. W efekcie minimalizuje się ryzyko wycieków medium i strat związanych z większym użyciem energii elektrycznej na poczet wyrównania ciśnienia do wymaganego poziomu. 

Kompletne rozwiązania 

Elastyczność zastosowania sprężarek śrubowych wiąże się również z bogatym wyposażeniem, pozwalającym na stworzenie kompletnego urządzenia w zakresie wytwarzania i uzdatniania medium. W efekcie nawet niewielkie kompresory mogą zapewnić nie tylko odpowiednią wydajność, ciśnienie czy jakość medium, ale także charakteryzować się kompaktowymi wymiarami pozwalającymi na lokalizację urządzenia nawet w małych przestrzeniach zakładowych. Sprężarki śrubowe mogą być wyposażone zarówno w zbiornik ciśnieniowy, jak i osuszacz powietrza, zróżnicowane filtry, które można dobrać w zależności do potrzeb procesu, separator cyklonowy, spusty kondensatu itp. uzyskując urządzenie gotowe do pracy, bez konieczności zakupu i instalacji dodatkowego wyposażenia. 

Zobacz również:  Jak tańczyć na weselu w parze - kroki, które zachwycą wszystkich gości!

źródło: almig.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email