Jak skrócić przewóz ładunków z Chin?

Intensywny rozwój sektora TSL, a więc branży transportu, spedycji i logistyki umożliwia intensywną wymianę handlową nie tylko pomiędzy krajami, ale całymi kontynentami. Przedsiębiorcy importujący towary z Chin poszukują najbardziej optymalnych rozwiązań pozwalających na szybki ich przewóz przy jak najmniejszych nakładach finansowych. W jaki sposób skrócić przewóz towarów z Chin?

Szybki przewóz ładunków z Chin

Przedsiębiorca importujący towary z Chin może wybrać jeden z 3 powszechnie stosowanych środków transportu. Najpopularniejszym z nich jest transport morski. Pozwala na przewóz niemal każdego rodzaju towarów, w tym ładunków o dużych gabarytach. Morskie kontenerowce cechuje stosunkowo duża ładowność i bezpieczeństwo transportowanych towarów.  Transport morski jest najtańszym środkiem transportu, natomiast czas przewozu jest długi i wynosi około 2-3 miesięcy.

Chcąc skrócić czas transportu towarów z Chin warto wziąć pod uwagę transport lotniczy. Pozwala on na bardzo szybki przewóz ładunku do Europy, który niejednokrotnie wynosi zaledwie kilka dni. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy czas dostarczenia towarów do klienta nie może być dłuższy niż 2 tygodnie. Mimo szybkiego czasu dostawy jaki gwarantuje fracht lotniczy, jego przepustowość i  ładowność jest ograniczona i pozwala na przewóz jedynie niewielkich gabarytowo towarów. Jest to jednocześnie najdroższy środek transportu.

Środkiem transportu, który zapewnia stosunkowo niską cenę w stosunku do czasu przewozu jest fracht kolejowy. Nie tylko pozwala na optymalizację kosztów, ale też zapewnia stosunkowo szybki transport towarów z Chin, niezależnie od rodzaju załadunku.

Transport kolejowy jako sposób na szybki przewóz towarów z Chin

Modernizacja i rozwój tras kolejowych oraz samego taboru kolejowego sprawiła, że towarowe przewozy tego typu znacząco zyskały na znaczeniu w handlu Europy z Chinami. Duża rolę odegrało tutaj przede wszystkim powstanie Nowego Jedwabnego Szlaku. Obecnie transport kolejowy realizowany jest przy użyciu ekspresowych pociągów towarowych. Czas realizacji transportu z Chin do terminala przeładunkowego w Małaszewiczach wynosi od 9-14 dni. W ten sposób transport kolejowy jest drugim pod względem tempa realizacji dostaw środkiem transportu w handlu międzynarodowym pomiędzy Europą, a Chinami. Transport kolejowy jest także kluczowym elementem łańcucha dostaw realizowanego za pośrednictwem usług multimodalnych, pozwalającym na realizację dostaw w czasie od 22 do 28 dni.  

Głównym czynnikiem decydującym o szybkości transportu kolejowego Nowym Jedwabnym Szlakiem, jest jego umiejscowienie geograficzne. Przebiega on przez tereny o stosunkowo niskiej gęstości zaludnienia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów, wypadków czy innych zdarzeń losowych. Fracht kolejowy jest też odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warunki pogodowe w żaden sposób nie wpływają na terminowość dostaw. Co również istotne, transport kolejowy nie stosuje tzw. rolowania kontenerów, co jest częstym zjawiskiem w transporcie morskim i może powodować duże opóźnienia w planowanych dostawach. 

Chcąc skrócić transport towarów z Chin warto przeanalizować możliwość realizacji dostawy przy użyciu frachtu kolejowego. Transport kolejowy to środek transportu, który pozwala na optymalizację kosztów dostaw, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo krótkiego czasu transportu. Obecnie działająca kolej biegnąca Nowym Jedwabnym Szlakiem łącząca Europę z Chinami w żaden sposób nie ogranicza przedsiębiorcy pod względem rodzaju przewożonego towaru. Nowy tabor kolejowy umożliwia przewóz wszelkiego typu ładunków. 

Aby maksymalnie zoptymalizować czas oraz koszty realizacji transportu z Chin warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm działających w zakresie logistyki i spedycji. Bogate doświadczenie oraz profesjonalna pomoc nie tylko w wyborze, ale także w realizacji dostawy z pewnością pozwoli na maksymalne skrócenie czasu dostawy, w zależności od potrzeb zlecającego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email