Szukaj
Close this search box.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Jeśli zmagasz się z utratą wagi, istnieje możliwość, że Twój organizm zatrzymuje wodę. Zapewne wiesz, że picie dużej ilości wody pomaga w wypłukiwaniu toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu. Ale jeśli również pijesz ją regularnie i nadal nie tracisz wagi, dzieje się tu coś więcej. Dzieje się tak głównie z powodu braku równowagi hormonalnej lub niektórych stanów chorobowych, takich jak infekcje nerek itp. W takich przypadkach organizm zatrzymuje wodę, aby chronić swoje narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Nie jest to wcale rzadkie i prawie każdy przechodzi przez tę fazę przynajmniej raz w życiu. Jeśli jednak utrzymuje się ona przez ponad dwa tygodnie, może być dość kłopotliwa i wymaga również pomocy medycznej. W tym artykule, pomożemy Ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i pomóc Ci osiągnąć idealną wagę ponownie, wyjaśniając, dlaczego to się dzieje, aby rozpocząć i jak go pokonać bez narażania zdrowia w jakikolwiek sposób

Zatrzymanie wody w organizmie – co jest przyczyną?

Aby zrozumieć, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, musimy najpierw zrozumieć, czym ona jest i co ją powoduje. Zatrzymanie wody ma miejsce, gdy woda, której Twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, nie jest prawidłowo wydalana. Może ona gromadzić się w takich częściach ciała jak kostki i nogi, a nawet palce u rąk i nóg. Może temu towarzyszyć również obrzęk, zwłaszcza wokół twarzy, kostek i palców. Jeśli nie ćwiczyłeś od jakiegoś czasu lub niedawno rozpocząłeś nową dietę i rutynę ćwiczeń, jesteś bardziej narażony na to zjawisko. Kobiety są bardziej podatne na zatrzymywanie wody, zwłaszcza podczas miesiączki, ciąży i menopauzy, a także gdy mają do czynienia z sezonowymi alergiami.

Image Source: FreeImages

Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?

Jeśli Twoje ciało zatrzymuje wodę, może to być oznaką poważniejszego problemu. Dlatego jeśli zauważysz, że Twoje nogi lub kostki zatrzymują wodę, powinnaś zwrócić baczną uwagę na tę sytuację. Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest w tych przypadkach kluczowe, ponieważ może to spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych. Możemy pomóc Ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu na kilka różnych sposobów. – Po pierwsze, powinieneś upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby Twój organizm funkcjonował prawidłowo. Oznacza to około 2 litrów każdego dnia. Możesz również spróbować dodać cytrynę i/lub miód do wody, aby pomóc w trawieniu i smaku, jak również. Pamiętaj, aby pozostać nawodnionym, zwłaszcza podczas ćwiczeń. – Następnie należy jeść zdrową żywność, taką jak zielenina, brokuły, szparagi i fasola. Te pokarmy są pełne błonnika i wody, co pomaga organizmowi wydalić wodę, którą zatrzymałeś. Unikaj soli, cukru i przetworzonej żywności, jeśli możesz. – Możesz również spróbować kilku domowych środków, które pomogą pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, takich jak sól Epsom, soda oczyszczona i okłady z gliny. – Na koniec, nie zapomnij o zadbaniu o kondycję swoich palców u rąk i nóg. Jeśli masz twardą skórę, wrastające paznokcie lub zatrzymanie wody w palcach, możesz pomóc pozbyć się tego problemu, dbając o swoje dłonie i stopy. Obejmuje to regularne przycinanie paznokci i noszenie wygodnego obuwia.

Jak pozbyć się wody z organizmu – masuj problematyczne części ciała

Jeśli zauważysz, że Twoje nogi, kostki lub palce zatrzymują wodę, rozważ regularne ich masowanie. Jest to tak naprawdę jeden z najbardziej pomocnych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Kiedy masujesz te problematyczne części ciała, poprawiasz krążenie krwi i stymulujesz przepływ limfy. To pomaga wypchnąć wodę z tkanek i dostaje go z powrotem do systemu, gdzie należy. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wody z kostek, na przykład, delikatnie masuj ten obszar palcami. Zacznij od lekkiego, delikatnego nacisku, a następnie stosuj większy nacisk, gdy przyzwyczaisz się do tego uczucia. Zacznij od kostek, a następnie przejdź do łydek, które również mają skłonność do zatrzymywania wody.

Jak pozbyć się wody z organizmu – zadbaj o swój odpoczynek

Dbanie o odpoczynek to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiedniego odpoczynku i wystarczającej ilości snu, jednak wielu z nas nie spełnia tych wymagań. Może to być spowodowane stresem, pracą lub złymi nawykami żywieniowymi. Z drugiej strony, gdy nie śpisz wystarczająco dużo, twoje ciało nie może prawidłowo wypłukać toksyn i może nawet zacząć zatrzymywać wodę, co może powodować puchnięcie. Wysypianie się i dbanie o to, abyś dostała odpowiednią ilość odpoczynku jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu – rób regularne badania kontrolne

Jeśli doświadczasz zatrzymywania wody przez dłuższy czas, powinnaś zwrócić baczną uwagę na swoje ciało i upewnić się, że nie jest to objaw czegoś poważniejszego. Zamiast po prostu wzruszać ramionami i mieć nadzieję, że to minie, umów się na wizytę u lekarza i upewnij się, że otrzymujesz odpowiednie leczenie i uwagę. Jeśli jesteś w ciąży, właśnie urodziłaś dziecko lub masz do czynienia z menopauzą, są to wszystkie czynniki, które mogą przyczynić się do zatrzymania wody. Twój lekarz może pomóc Ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu poprzez dostosowanie leków lub przepisanie specjalnej diety.

Jak pozbyć się wody z organizmu – pić zioła

Zatrzymanie wody może być również spowodowane brakiem równowagi w minerałach i elektrolitach w Twoim organizmie. W takich przypadkach zalecamy picie herbat ziołowych bogatych w minerały, takich jak czarna herbata. Czarna herbata ma wysoką zawartość taniny, która pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru wody. Może być również pomocna w przypadku wzdęć i skurczów żołądka, które często są oznaką zatrzymania wody. Możesz również spróbować herbat ziołowych, takich jak rooibos, mięta, rumianek lub imbir, które są również świetne w walce z zatrzymywaniem wody.

Nie lekceważ obrzęków i opuchlizny

Jeśli zauważysz, że Twoje kostki i nogi zatrzymują wodę, nie wolno Ci po prostu wzruszyć ramionami i mieć nadzieję, że to minie. Jednak nie chcesz też wyciągać pochopnych wniosków. Możliwe jest, że zatrzymujesz wodę z powodów zdrowotnych. Nie możesz przecież zaniedbywać swojego zdrowia. Jeśli jednak utrzymuje się to przez dłuższy czas, może to być oznaką poważniejszego stanu. Możesz pomóc swojemu organizmowi pozbyć się nadmiaru wody pijąc dużo wody, jedząc zdrową żywność i dostając wystarczająco dużo odpoczynku. Masowanie problematycznych obszarów i picie herbaty są również pomocne. Upewnij się, że idziesz do lekarza, aby wykluczyć wszelkie poważne warunki, które mogą być przyczyną zatrzymania wody.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy