Szukaj
Close this search box.

Jak dom opieki dba o kondycję psychiczną seniora?

dom-opieki

O jakości życia seniora przesądza nie tylko zdrowie fizyczne, ale również kondycja psychiczna, o czym bliscy nie do końca zdają sobie sprawę. W warunkach domowych nie zawsze można o nią należycie zadbać. W jaki sposób troszczy się o nią dom opieki? Dlaczego w kontekście zachowania dobrego zdrowia psychicznego stanowi on dobry wybór dla starszej osoby.

Kondycja psychiczna seniora – dlaczego jest tak istotna? Jak dom opieki ją wspiera?

Chociaż wydawać by się mogło, że seniorzy mają zupełnie inne potrzeby emocjonalne niż reszta społeczeństwa, badania wskazują jedynie na niewielkie różnice. Wraz z wiekiem na pewno rośnie wrażliwość, a także intensywność odczuwania emocji. Dlatego tak istotną kwestią jest dbałość o dobrą kondycję psychiczną seniora. To dzięki niej starsza osoba czuje się dobrze i może w pełni korzystać z życia, jeśli zdrowie jej na to pozwala. Jest również odporniejsza na stres i choroby, do których prowadzi długotrwała ekspozycja na niego.

O dobrą kondycję psychiczną seniora można dbać na różne sposoby. Jedną z najważniejszych kwestii jest zachowanie zasad higieny psychicznej. Niestety w warunkach domowych jest to trudne – choć możliwe – do osiągnięcia. W jaki sposób z zadaniem tym radzi sobie profesjonalny zakład opieki senioralnej?

Dom seniora – nie dla izolacji i poczucia osamotnienia

Starszym osobom często doskwiera samotność. Zdarza się, że nawet całymi dniami z nikim nie rozmawiają, co wzmaga w nich poczucie izolacji. Jest ono tym niebezpieczne, że radykalnie pogarsza kondycję psychiczną seniorów. Najnowsze badania łączą ją także ze wzrostem zapadalności na choroby serca, demencję oraz depresję.

W domu seniora podopiecznym towarzyszy wykwalifikowany personel – opiekunowie pielęgniarki, rehabilitanci oraz lekarze. Nie tylko czuwają oni nad zdrowiem osób starszych, ale również ich kondycją psychiczną. Rozmawiają z seniorami, organizują im zajęcia, aktywizują.

Podopieczni zyskują też towarzystwo innych starszych osób. To niezwykle ważne. Dzięki temu mogą budować relacje, zawierać przyjaźnie i dzielić się swoimi obawami z ludźmi, którzy znajdują się na podobnym etapie życia co oni. Wartościowy jest też kontakt z psychologiem, który zapewniają niektóre placówki.

Jak jeszcze dom opieki dba o kondycję seniorów?

O zdrowie psychiczne seniorów można dbać na różne sposoby. Co jeszcze profesjonalna placówka może zagwarantować podopiecznym?

  1. Bezpieczeństwo. Izolacja i poczucie osamotnienia, na które seniorzy są szczególnie narażeni, wzmagają stany lękowe i generują dodatkowy stres. To z kolei obniża poczucie bezpieczeństwa, które jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji psychicznej. Czasem wystarczy krótka rozmowa z inną osobą, aby rozwiać lęki starszej osoby. Innym razem konieczna będzie wizyta u psychologa. Profesjonalny placówka zapewni należyte wsparcie. W głowach osób starszych często pojawiają się wizje śmierci w samotności. Przebywanie w domu seniora – pod stałą opieką personelu i w towarzystwie innych podopiecznych – pozwala oddalić to widmo. Pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa, a tym samym kondycję psychiczną.
  2. Niezależność. Osoby starsze mają również silne poczucie niezależności. W domu opieki mają możliwość organizowania czasu wolnego według własnych upodobań. Dzięki temu budują sprawczość i decyzyjność, co pozytywnie przekłada się na ich zdrowie psychiczne.
  3. Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Pracownicy domu opieki zachęcają również seniorów do aktywności fizycznej. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że ma ona zbawienny wpływ na kondycję psychiczną człowieka. Poprawia samopoczucie, a także pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. W profesjonalnej placówce podopieczni mają też dostęp do zbilansowanej diety, która dostarcza im niezbędnej energii i zapewnia dobre samopoczucie.

Zaniedbanie zdrowia psychicznego może doprowadzić do rozwoju depresji, demencji, a także chorób serca u osób starszych. Nie zawsze jednak bliscy są w stanie zapewnić seniorowi wystarczającą liczbę bodźców, które zagwarantują mu dobrą kondycję psychiczną. Z pomocą przychodzą jednak profesjonalny dom opieki. Wspiera on swoich podopiecznych w każdym aspekcie życia, co pozytywnie przekłada się na ich zdrowie psychiczne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy