Pompa ciepła to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Na jej montaż decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Czy jednak sprawdza się ona w przypadku budynków o mniejszej powierzchni? Czy to dobry wybór do domku mobilnego? Na jakie ogrzewanie się zdecydować, aby obiekt na kołach był ekologiczny?
Czym ogrzewać ekologiczny domek mobilny? Czy pompa ciepła to dobry wybór?
Podczas projektowania domku mobilnego inwestor musi zastanowić się nad wieloma kwestiami. Metraż, rozkład pomieszczeń czy też usytuowanie okien to tylko niektóre aspekty, które należy przeanalizować, aby obiekt na kołach był wygodny w użytkowaniu i dopasowany do potrzeb mieszkańców.
Niezwykle istotny jest również system ogrzewania. Jest on tym ważniejszy, jeśli domek mobilny ma być użytkowany przez cały rok. W wariancie letniskowym wystarczy bowiem koza lub kominek, który pozwoli dogrzać pomieszczenia w chłodniejsze dni. Zimą takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Dlaczego? Jest ono nie tylko mało ekonomiczne, ale również wiąże się z uciążliwymi obowiązkami. Drewno trzeba bowiem przygotować, odpowiednio składować oraz stale dokładać do pieca, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Dlatego wielu inwestorów poszukuje alternatyw.
Pompa ciepła a domek mobilny – argumenty za i przeciw
Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ogrzewania do domku mobilnego, jest pompa ciepła. Już na wstępie warto powiedzieć, że nie jest to tania inwestycja. Co więcej, jej montaż oraz instalacja niezbędnego systemu ogrzewania płaszczyznowego wydłuża czas oczekiwania na możliwość użytkowania obiektu na kołach.
Niemniej uznaje się ją (zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką) za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania budynków, co docenią osoby, którym kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego są szczególnie bliskie. Ponadto im mniejsza powierzchnia użytkowa domku mobilnego, tym słabszą pompę ciepła trzeba zastosować. Pozwala to ograniczyć koszty związane z jej zakupem.
Dla wielu inwestorów najważniejsze jest jednak to, że system pozwala zdecydowanie ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Zapewnia też wygodę użytkowania. Pompa ciepła działa bowiem praktycznie bezobsługowo. Jest też niezawodna, a gwarancje producentów sięgają nawet 25-30 lat.
Pompa ciepła w domku mobilnym – zasady działania
Wbrew pozorom pompa ciepła nie jest urządzeniem, które produkuje energię. Ona ją pozyskuje, w zależności od modelu – z gruntu, wody lub powietrza. Wykorzystuje zatem odnawialne źródła energii. Za najbardziej wydajną uznaje się pompę gruntową. Jest ona w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło nawet całego domu jednorodzinnego. W przypadku domku mobilnego można się zdecydować na dowolny wariant.
Pompa ciepła najlepiej działa w połączeniu z systemami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym. Nie zasila się nią tradycyjnych grzejników. Dlatego o montażu systemu należy zdecydować przed zaprojektowaniem domku mobilnego. Dostosowanie już istniejącego obiektu jest nieopłacalne. Wiąże się bowiem z wysokimi kosztami.
Do prawidłowego działania pompa ciepła potrzebuje zewnętrznego zasilania, np. prądu elektrycznego lub gazu. Dlatego poleca się ją zestawić z systemem fotowoltaicznym. Wówczas jest nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna. Takie rozwiązanie sprawdza się również w domku mobilnym. Winduje jednak koszty inwestycji.
Na ostateczną cenę ogrzewania pompą ciepła wpływa nie tylko jej moc, ale również klasa energetyczna obiektu. Dlatego warto zadbać o to, aby domek mobilny był dobrze zaizolowany. Znaczenie ma nawet lokalizacja inwestycji.
Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem domku mobilnego. Inwestycja w nią to kosztowne przedsięwzięcie, którego zasadność warto dobrze przeanalizować, aby wydatki nie przysłoniły zalet systemu. Niezwykle istotne jest również odpowiednie przygotowanie obiektu mobilnego dostosowanego do specyfiki ogrzewania. Dlatego jego zaprojektowanie i wykonanie warto powierzyć specjalistom.