Żeby zakupione mieszkanie spełniało oczekiwania inwestora, musi być ono dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Największe możliwości adaptacji daje zakup nieruchomości na etapie tzw. dziury w ziemi. Wówczas deweloperzy zezwalają klientom na dokonanie pewnych zmian w projekcie. Jakie modyfikacje można wprowadzić, by dopasować mieszkanie do swoich potrzeb jeszcze przed jego wybudowaniem?
Mieszkanie od dewelopera – jakich zmian w projekcie można dokonać przed wybudowaniem?
Zakup mieszkania to trudne zadanie. Wymaga od inwestora nie tylko dobrego rozeznania w rynku nieruchomości, ale również zastanowienia się nad własnymi potrzebami. Pozwoli to dopasować lokum do indywidualnych oczekiwań, a w efekcie zapewni komfort jego użytkowania. Największe możliwości adaptacji nieruchomości daje jej zakup na etapie „dziury w ziemi”. Część deweloperów zezwala wówczas klientom na dokonanie modyfikacji w projekcie. Co najczęściej można zmienić?
- Układ pomieszczeń. Chcesz, aby kuchnia znajdowała się w innej części mieszkania, niż zaplanował to deweloper? A może zamiast garderoby wolisz dodatkową łazienkę? Jeśli ciąg poprowadzonej wentylacji i instalacji wodno-kanalizacyjnej na to pozwoli, możesz zmodyfikować funkcje pomieszczeń. Musi to być jednak zgodne z określonymi w prawie budowlanym wymogami technicznymi dla danych wnętrz i dotyczącymi np. zapewniania odpowiedniej wentylacji czy też nasłonecznienia.
Często deweloperzy oferują też możliwość rezygnacji z zaplanowanych ścianek działowych lub ich wybudowania w innych miejscach. Pozwala to sterować metrażem pomieszczeń, a także dostosowywać układ mieszkania do indywidualnych potrzeb. - Instalacja elektryczna. Dzięki przekształceniom w instalacji elektrycznej można m.in. zmienić lokalizację gniazdek (a co za tym idzie sprzętów) oraz punktów oświetleniowych. Modyfikacje pozwalają też na łatwiejszy montaż dodatkowego podświetlenia, np. sufitu lub szafek kuchennych. Przed wdrożeniem zmian warto dobrze przeanalizować swoje plany dotyczące aranżacji wnętrz. Pozwoli to na wygodne korzystanie z urządzeń zasilanych elektrycznie.
- Wielkość lokalu. Na etapie „dziury w ziemi” część deweloperów zezwala również na łączenie dwóch mieszkań w jedno. Dzięki temu nabywca zyskuje naprawdę spory metraż. Inną wybieraną opcją jest podział jednego dużego lokum na dwa. Na ten krok najczęściej decydują się inwestorzy, którzy nabywają nieruchomość pod wynajem.
To, czy oczekiwane przez nabywcę zmiany da się wprowadzić, zależy od możliwości danej inwestycji. Co ważne, modyfikacje nie mogą dotyczyć m.in. konstrukcji budynku, obrysu czy też elewacji. Nie zmienia się również szachtów instalacyjnych. Wszelkie poprawki i ulepszenia powinny być też konsultowane z projektantem inwestycji. To gwarancja, że nie będą miały negatywnego wpływu na bezpieczeństwo użytkowania wnętrz i stabilność stropów.
Co jeszcze można zmienić, by dopasować mieszkanie od dewelopera do indywidualnych potrzeb?
Kupując mieszkanie od dewelopera na etapie „dziury w ziemi”, nabywca może nie tylko zmienić jego układ, a nawet wielkość, lecz dokonać drobnych modyfikacji. W ostatecznym rozrachunku one również determinują komfort przebywania we wnętrzach i pozwalają lepiej przystosować pomieszczenia do przewidywanych aranżacji. Mowa tutaj m.in. o:
- kierunku otwierania drzwi balkonowych i wejściowych,
- wielkości i modelu parapetów wewnętrznych,
- kolorze stolarki wewnętrznej,
- umiejscowieniu grzejników,
- umiejscowieniu przyłączy w łazience dla wanny, prysznica, pralki, etc.
Mieszkanie od dewelopera może stanowić atrakcyjną przestrzeń, dostosowaną do indywidualnych potrzeb użytkowników. Żeby mieć jak największy wpływ na jego kształt, inwestor powinien zdecydować się na zakup nieruchomości na etapie „dziury w ziemi”. W takim przypadku większość deweloperów zapewnia możliwość wprowadzenia pewnych zmian do projektu. Już niewielka przeróbka może spowodować ogromną różnicę w odbiorze mieszkania. Dlatego warto rozważyć tę kwestię.