Dobry stan psychiczny pacjenta a przebieg leczenia – czy mają ze sobą coś wspólnego?

stan-psychiczny-pacjenta

Doskonale znane jest powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Może być ono interpretowane na wiele sposobów. Jednym z nich jest wzajemny na siebie wpływ zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Czy odpowiedni stan psychiczny pacjenta ma wpływ na przebieg różnego rodzaju chorób?

Czy zdrowie psychiczne przyspiesza rehabilitację?

Jak się okazuje: tak. Szereg przeprowadzanych na przestrzeni lat badań wykazał, że zdrowie psychiczne przyspiesza regenerację pacjentów w chorobach, które z mentalnością nie mają zbyt wiele wspólnego.

Zamiast zadać pytanie „czy?”, lepiej zastanowić się „dlaczego?”.

O efekcie placebo słów kilka

Zapewne nieraz słyszałeś o tak zwanym efekcie placebo – czyli gdy działa coś, co działać nie powinno.

Jako doskonały przykład mogą posłużyć tabletki cukrowe. W jednym z przeprowadzonych eksperymentów przekonywano pacjentów, że owe tabletki posiadają skład leczniczy. O dziwo samo przekonanie, że zażywamy lek, jest w stanie wywołać reakcje zbliżone do działania rzekomego medykamentu.

Dlaczego tak się dzieje? Właśnie z tego powodu, że stan psychiczny człowieka jest ściśle połączony ze stanem fizycznym. Przekonanie o tym, że jest się właściwie leczonym, znacznie przyspiesza proces właściwego leczenia.

Lepszy nastrój ułatwia współpracę

Personelowi medycznemu znacznie łatwiej jest współpracować z pozytywnie nastawioną osobą. Taki pacjent znacznie bardziej optymistycznie podchodzi do poleceń lekarzy oraz pielęgniarek.

U wielu poszkodowanych odnotowuje się również niższy współczynnik odczuwanego bólu, gdy tylko jest się w dobrym nastoju. Ma na to wpływ ośrodkowy układ nerwowy, który może być stymulowany za pomocą… emocji.

Działa to oczywiście również w drugą stronę, gdyż…

Stany depresyjne utrudniają leczenie

Chroniczne zaburzenia nastroju w skrajnych przypadkach mogą sprawić, że powrót do zdrowia stanie się zupełnie niemożliwy.

Osoby, które nie są w dobrym stanie psychicznym (np. cierpią na depresję), bardzo często odczuwają dolegliwości bólowe bez jakiejkolwiek fizycznej przyczyny. Często nazywa się je nerwobólami.

W bardzo rzadkich sytuacjach rehabilitacja fizyczna nie przynosi żadnego skutku. Wtedy rozpoczyna się od leczenia psychiki pacjenta, najczęściej za pomocą psychoterapii oraz środków przeciwdepresyjnych.

Dobry nastrój w szpitalu – czy to możliwe?

Placówki medyczne raczej nie kojarzą się z dobrym humorem czy też optymizmem. Należy jednak jak najszybciej owe przeświadczenie zmienić – może to znacznie skrócić pobyt w szpitalu.

Co wpływa na poprawę humoru u pacjentów? Oprócz miłego personelu medycznego bardzo duże znaczenie ma również wystrój sali operacyjnych. Każdy właściciel tego typu placówki powinien zainwestować w najwyższej jakości sprzęt medyczny.

Będzie on nie tylko użyteczny dla lekarzy, ale zwiększy także poziom komfortu u pacjentów. Personel kompleksowych ośrodków leczniczych powinien również składać się nie tylko z rehabilitantów fizycznych oraz chirurgów, ale również dobrych psychoterapeutów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email