Szukaj
Close this search box.

Bezolejowe sprężarki spiralne — budowa i zastosowanie

Współczesny rynek kompresorów oferuje wiele różnorodnych rozwiązań w zakresie zaopatrywania w sprężone powietrze. Oprócz sprężarek o różnej budowie i wykorzystujących odmienny mechanizm roboczy możemy wybierać także spośród urządzeń bezolejowych i olejowych. Każde z nich niewątpliwie ma zarówno wady, jak i zalety. Przybliżamy budowę i zastosowanie bezolejowych sprężarek spiralnych, a więc dlaczego warto je kupić.

Jak są zbudowane i jak działają kompresory spiralne?

Sprężarka spiralna, zwana w żargonie warsztatowym scrollem, jest rodzajem obrotowej sprężarki wyporowej. Element sprężający składa się z dwóch spiralnych taśm, z których jedna jest  przymocowana do obudowy, a druga- ruchoma,  jest przymocowana do osi obrotowej  sprężarki i wykonuje ruchy mimośrodowe, tworząc komorę ciśnieniową czynnika chłodniczego. Obracająca się wężownica, która porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zasysa czynnik chłodniczy, a następnie zamyka wlotowe drzwiczki ssące. Czynnik chłodniczy jest następnie przenoszony do kolejnych kieszeni i sprężany w kierunku środka wężownicy, gdzie znajdują się zawory upustowe i sterujące. Cały cykl sprężania powietrza trwa 2,5 obrotu. Wycieki są zminimalizowane, ponieważ różnice ciśnień w kieszeniach są mniejsze niż różnica ciśnień między wlotem a wylotem. 

Zaletą sprężarki spiralnej jest to, że sprężone powietrze jest wypychane w sposób ciągły, bez pulsacji i wibracji, ponieważ moment obrotowy nie zmienia się, jak  w przypadku sprężarek tłokowych. Sprężarki spiralne charakteryzują się prostotą, małymi wymiarami, bardzo niskim poziomem hałasu i niskimi wymaganiami konserwacyjnymi, ponieważ mogą pracować przez 10 000 godzin bez konserwacji i są łatwe w utrzymaniu. Inne zalety sprężarki spiralnej to: brak zaworów ssących i tłocznych oraz fakt, że przy tym samym ruchu wydajność chłodnicza sprężarek spiralnych jest większa niż sprężarek tłokowych.

Mocne i słabe strony sprężarek bezolejowych

W kompresorach bezolejowych wykluczono olej jako mechanizm smarujący i chłodzący. Z tego powodu niezbędne było zastosowanie innych rozwiązań technologicznych, które pozwolą na pracę kompresora bez zakłóceń i awarii. Wszystkie ruchome części sprężarek bezolejowych wykonane są z materiałów minimalizujących tarcie. Dlatego stosowanie oleju jako smaru nie jest konieczne. Dzięki temu proces produkcji sprężonego powietrza jest znacznie czystszy, a samo powietrze ma znacznie wyższą jakość. Bezolejowe sprężarki powietrza są bardzo łatwe w obsłudze i konserwacji. Co ważne, wizyty serwisanta w tych jednostkach mogą być znacznie rzadsze bez szkody dla kompresora, jego działania czy wydajności. Jednak najważniejszą cechą sprężarek bezolejowych jest jakość dostarczanego przez nie powietrza. Nie ma zagrożenia obecnością cząstek oleju w sprężonym powietrzu. A dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych filtrów i kalibracji całego układu wytwarzania sprężonego gazu możliwe jest uzyskanie sprężonego powietrza klasy 0. Dzięki temu bezolejowe sprężarki powietrza znajdują zastosowanie we wszystkich branżach, gdzie czystość sprężonego powietrza jest nie tylko konieczna, ale wręcz kluczowa. Kompresory bezolejowe są małe i wygodne w użyciu. Świetnie sprawdzają się również w mniejszych fabrykach czy warsztatach, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom są dużo bardziej mobilne. 

Sprężarki bezolejowe mają jednak znacznie mniejsze chłodzenie, ponieważ usunięto z nich olej jako czynnik chłodzący. W związku z tym nie nadają się do ciągłej pracy, a użytkownik musi robić przerwy ze względu na ryzyko przegrzania. Sprężarki bezolejowe mają też zwykle mniejsze zbiorniki, przez co magazynowanie sprężonego powietrza jest znacznie ograniczone i może wystąpić ryzyko spadku ciśnienia w układzie.

źródło: ALMiG Kompressoren Polska S.A

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Polecamy